Czołówka The Journey - zdjęcie główne

The Journey, czyli film nakręcony smartfonami Sony Xperia

Kilka tygodni temu miałem okazję uczestniczyć w ciekawym przedsięwzięciu. Jak być może wiecie, od kilku lat współpracuję z Sony Mobile PL. Ja fotografuję różnymi modelami telefonów Sony Xperia, a Sony Mobile PL regularnie prezentuje moje prace na swoim instagramowym koncie. Tym razem nie chodziło jednak o zdjęcia – a przynajmniej nie przede wszystkim o zdjęcia.

Kilkudziesięciu twórców z całego świata, posługujących się najnowszymi modelami smartfonów Sony Xperia, zostało poproszonych o nakręcenie swoimi telefonami pewnych materiałów filmowych. W projekcie wzięło udział dziewięcioro Polaków, a w wśród nich znalazłem się także i ja :)

Nad całym konceptem opiekę sprawował Mateo Willis – twórca filmowy, laureat nagród Emmy i Bafta, znany z pracy przy takich produkcjach jak Netflix’s One Planet, BBC’s Planet Earth 2, Blue Planet 2, Life Story, Wild Arabia, Frozen Planet i Human Planet. Przed każdą z zaangażowanych osób postawił zadanie:

„użyj pojęcia „podróż” jako jądra motywacji artystycznej i wprowadź ją do życia za pomocą Xperii. Ten projekt polega na znalezieniu chwil, które zapierają dech w piersiach i przy ich pomocy pokazaniu ponadczasowej cudowności otaczającego nas świata”.

Z otrzymanych materiałów Mateo Willis zmontował kilkuminutowy, ukazujący piękno świata film The Journey. Przy okazji produkcja ta oczywiście prezentuje filmowe możliwości, którymi dysponują smartfony Sony Xperia XZ Premium, XZ1 i XZ1 Compact. A te możliwości są naprawdę duże. Tryb Super Slow-Motion pozwalający na wykonywanie ujęć z prędkością 960 klatek na sekundę, system SteadyShot wydajnie stabilizujący obraz oraz zapis z rozdzielczością 4K pozytywnie zaskoczyły samego Mateo Willisa:

„efekty takie jak Super Slow-Motion mogłem zwykle uzyskać jedynie przy pomocy bardzo zaawansowanego sprzętu ‒ w tym przypadku, cała technologia mieściła mi się w dłoni! Wrażenia i efekty były imponujące!”

Z Polski do gotowego filmu trafiły materiały przygotowane przez Dominikę Koszowską (@du_lka), Pawła Charkiewicza (@fotopawelolsztyn), Szymona Koszczuka (@komar_gda) i Karola Nienartowicza (@karolnienartowicz). Ja się niestety nie załapałem. Cóż, może następnym razem się uda :)

Więcej o całym projekcie przeczytacie na oficjalnym blogu Sony Mobile PL. To stamtąd pochodzą słowa Mateo Willisa, które pozwoliłem sobie przytoczyć.

A oto i rzeczony film. Miłego oglądania!

1 komentarz dla "The Journey, czyli film nakręcony smartfonami Sony Xperia"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge