24 Hour Project - wystawy we Wrocławiu i Warszawie

Polskie wystawy 24 Hour Project

W styczniu we Wrocławiu oraz w lutym w Warszawie można zobaczyć bardzo ciekawą wystawę fotograficzną dokumentującą zeszłoroczną edycję ogólnoświatowej akcji 24 Hour Project.

24 Hour Project zrzesza miłośników fotografii ulicznej i dokumentalnej z całego świata. Uczestnicy projektu dokumentują w ustalonym dniu życie swojego miasta podczas trwania jednej pełnej doby. W roku 2016 tym wybranym dniem był 19 marca. Każdy z biorących udział w akcji fotografów został zobligowany do zamieszczenia w mediach społecznościowych jednego odpowiednio oznakowanego zdjęcia podczas każdej godziny trwania przedsięwzięcia. W zeszłorocznej edycji wzięło udział 2785 fotografów z 718 miast w 107 krajach.

Twórcami 24 Hour Project jest dwóch fotografów z USA: Renzo Grande i Sam Smotherman. Misją projektu jest ukazanie prawdziwego codziennego życia mieszkańców naszej planety. Poprzez wirtualny charakter akcji obrazy łączące sztukę fotografii z reportażem docierają do wielomilionowej publiczności, ukazując warunki życia mieszkańców Ziemi. Zrzeszając światową społeczność oraz nawiązując współpracę z organizacjami pozarządowymi, 24 Hour Project dąży do podniesienia świadomości zagadnień związanych z zagrożeniami i problemami ludzkości na świecie. W 2016 roku przedsięwzięcie wspierało fundację She Has Hope działającą na rzecz ofiar ocalałych z procederu handlu ludźmi, która poprzez uwalnianie i rehabilitację ofiar, daje im nową nadzieję na normalne życie.

Połowa zdjęć prezentowanych na polskiej wystawie to obrazy z rodzimych miast: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gliwic i Rudy Śląskiej. Drugą część stanowią prace dokumentujące różne zakątki świata.

We Wrocławiu wystawę można oglądać do 2 lutego. Znajduje się ona w kinie Nowe Horyzonty przy ulicy Kazimierza Wielkiego 19a-21.

Od 5 lutego zdjęcia będzie można zobaczyć w Warszawie, w Domu Kultury Śródmieście, przy ulicy Smolnej 9. Wernisaż został zaplanowany na godzinę 17:00 w niedzielę 5 lutego. Warszawska wystawa potrwa do 24 lutego.

Wstęp na obie wystawy jest bezpłatny. Organizatorami są polscy ambasadorzy projektu: Damian Kostka (Wrocław) i Jakub Baczyński (Warszawa).

komentarze 2 dla "Polskie wystawy 24 Hour Project"

  • Świetny projekt, szkoda, że podobnej wystawy nie ma w większej ilości miast w Polsce… Jeszcze tym bardziej, że wstęp na wystawę jest bezpłatny – na pewno znalazłyby się tłumy chętnych, żeby coś takiego zobaczyć.

    • Wszystko jest jeszcze do zrobienia, bo przed nami kolejna edycja projektu. Natomiast, jak na pierwszy raz zorganizowanie dwóch polskich wystaw z taką ilością zdjęć traktujemy jako duży sukces! My, jako organizatorzy nie jesteśmy finansowo związani z tym projektem. Dlatego bez wsparcia głównego partnera – miasta Wrocław wystawy nie byłyby możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge