Ikona programu Photo Editor

Korekcja perspektywy przy pomocy aplikacji dla systemu Android? Z Photo Editor to możliwe!

Czy zdarzyło się Wam tak „pokrzywić” kadr podczas fotografowania, że potencjalnie ciekawe zdjęcie trafiło do kosza? Jestem pewien, że tak!

Według słownikowej definicji perspektywa to „przedstawienie trójwymiarowych przedmiotów na płaszczyźnie, tak aby patrzący na rysunek miał wrażenie głębi”. Jednakże owo wrażenie może być atrakcyjne dla oglądającego, albo wręcz przeciwnie. Wystarczy stanąć o kilka kroków od osi symetrii – przykładowo – budynku, dołożyć do tego lekkie pochylenie smartfona i okazuje się, że fasada gmachu, która w zamierzeniu miała być pokazana jako prostokąt, na zdjęciu ma postać czworokąta nieforemnego…

Oto dwa przykłady takich pogiętych zdjęć (bez edycji):

Okno starego zakładu zegarmistrzowskiego - ujęcie oryginalne

Politechnika Warszawska - ujęcie oryginalne

Czy istnieje jakaś aplikacja dla Androida, która umożliwia uratowanie powyższych kadrów? Zwłaszcza, że występuje tutaj jeszcze pewien dodatkowy problem: obie fotografie zawierają (oczywiście w oryginale) po ponad 20 Mpix, gdyż zostały zrobione smartfonami Sony Xperia Z trzeciej generacji. Może nowy Snapseed da radę? Powodzenia! Próbowałem i uznałem, że brakuje mi chyba talentu do narzędzia Przekształć. Ponawiam więc pytanie: czy ktoś stworzył dla Androida program umożliwiający przekształcenie narysowanego na zdjęciu czworokąta nieforemnego w przyzwoity prostokąt? I to w dodatku na zdjęciu dwudziestomegapikselowym, bez degradowania jego rozdzielczości?

Ikona programu Photo Editor

Ikona programu Photo Editor; źródło: Google Play

Na szczęście odpowiedź brzmi: tak! Taką funkcjonalność posiada aplikacja Photo Editor, która – nawiasem mówiąc – została wyposażona w chyba najbrzydszy interfejs z tych, jakie widziałem wśród androidowych edytorów fotografii. Ale nie o urodę tutaj przecież chodzi, lecz o możliwości! A te akurat Photo Editor ma dosyć imponujące! Polecam ich samodzielne przetestowanie – program jest darmowy – chociaż wyświetla reklamy (można je usunąć za drobne 13 zł). Ważne jest to, że wersja z reklamami posiada pełnię możliwości. Ja skupię się tutaj wyłącznie na pokazaniu tego, co można osiągnąć wykorzystując menu Korekcja. Tak, właśnie Korekcja – program ma nawet polską wersję językową (chociaż nie wszystko zostało przetłumaczone). No to rzućmy okiem na zdjęcia po zastosowaniu prostego narzędzia, którego działanie polega właśnie na przekształceniu zaznaczonego czworokąta nieforemnego na prostokąt:

Politechnika Warszawska - wersja "prostowana"

Okno starego zakładu zegarmistrzowskiego - wersja "prostowana"

Różnice widać gołym okiem (w przypadku zdjęcia okna, podbiłem też trochę kolory). Z takiego materiału można już próbować coś ciekawego uzyskać! Mnie udało się ostatecznie dojść do następujących efektów (edycja w Snapseedzie):

Politechnika Warszawska - wersja ostateczna

Okno starego zakładu zegarmistrzowskiego - wersja ostateczna

To tyle na dzisiaj – pamiętajcie: korekcja perspektywy pod Androidem niech się Wam kojarzy z Photo Editorem! Lepszego narzędzia do tego celu na tę chwilę chyba nie znajdziecie. A jeżeli znaleźliście, to bardzo proszę o informację! :)

komentarze 2 dla "Korekcja perspektywy przy pomocy aplikacji dla systemu Android? Z Photo Editor to możliwe!"

  • Dzięki za wpis, ostatnio szukałem jakiegoś ciekawego narzędzia dzięki któremu mógłbym na komórce poprawić fotki przed wrzuceniem na fan page. Zdjęcia z tradycyjnego aparatu obrabiam na kompie w Light Roomie i niestety do tej pory te z komórki były jakościowo bardzo daleko za aparatem.

  • Wow, zmiany są bardzo widoczne ;) Jednak dużo bardziej mnie osobiście interesuje zmiana właśnie kolorków -Snapseed doskonale sobie z tym poradził i już sama zaczynam próbować ;) Dzięki :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge