hash

Jak dodawać hashtagi do swoich zdjęć na Instagramie

hashPostanowiłem podzielić się dzisiaj z Wami pewnym spostrzeżeniem dotyczącym mechanizmu działania instagramowego systemu oznaczania zdjęć przy pomocy tzw. hashtagów.

Zastanówmy się, w jakim właściwie celu stosujemy najczęściej hashtagi. Odpowiedź jest dosyć oczywista: chcemy przyporządkować zdjęcia do jakiejś grupy tematycznej, a także pragniemy zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że zobaczą je osoby spoza kręgu naszych obecnych instagramowych znajomych i być może zyskamy tym sposobem kolejnych „obserwujących”. Szansa taka istnieje, gdyż użytkownicy Instagrama niekiedy przeglądają kolekcje zdjęć kryjących się za interesującymi ich hashtagami. Problem polega na tym, że najczęściej te osoby docierają do zaledwie kilkanastu, może kilkudziesięcu zdjęć za jednym razem. Warto więc, dodając nowy hashtag, zadbać o to, aby wywindował on chociaż na moment nasz obrazek na sam szczyt sterty tak samo oznakowanych zdjęć.

Czy wiecie w jakiej kolejności Instagram układa zdjęcia w ramach danego hashtagu? Jeżeli myślicie, że ostatnio oznaczone zdjęcie ląduje na samym szczycie stosu prac ze wspólnym kluczem, to się mylicie… Otóż taka kolekcja jest owszem sortowana po czasie dodania – ale nie hashtagu, lecz samych zdjęć! To ogromna różnica. Gdy umieścicie nowy hashtag pod obrazkiem znajdującym się już od jakiegoś czasu na Instagramie, obrazek ten raczej nie trafi na samą górę. Przy użyciu popularnych słów kluczowych (a przecież właśnie takich staramy się używać) nawet niewielki odstęp czasowy pomiędzy dodaniem zdjęcia a jego oznakowaniem może spowodować drastyczny spadek oglądalności zdjęcia!

Jakie możemy z tego wszystkiego wyciągnąć wnioski? Otóż chcąc uczynić nowe zdjęcie maksymalnie zauważalnym, należy zminimalizować wspomnianą różnicę między momentem jego dodania i momentem otagowania. Jak to uczynić? Najlepszym sposobem jest wcześniejsze przygotowanie sobie wszystkich interesujących nas hashtagów i zamieszczenie ich równocześnie ze zdjęciem. Da się to uczynić wklejając takie opracowane zestawienie słów-kluczy do opisu zdjęcia – jeszcze na etapie jego wstawiania!

Czy takie postępowanie faktycznie przyniesie spektakularny efekt w postaci większej liczby „polubień” i „obserwowań”? Nie, raczej nie – i tak najwięcej zależy od tego, czy zdjęcie jest dobre :). Osobiście lubię jednak mieć świadomość, że robię coś jak należy. Wydaje mi się również, że największą różnicę odczują nowe profile (nie posiadające dużej liczby obserwujących), dla których głównym źródłem „polubień” są właśnie odpowiednio dobrane hashtagi.

komentarzy 7 dla "Jak dodawać hashtagi do swoich zdjęć na Instagramie"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge