Gdzie prezentować swoją fotografię mobilną, aby zostać zauważonym

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie pokazywać swoje smartfonowe prace, aby zwrócić na siebie uwagę środowiska skupionego wokół fotografii mobilnej? Jako że naturalnym ekosystemem tego rodzaju fotografii jest Internet (na co zwracałem uwagę w tym tekście), istnieje naprawdę sporo profili społecznościowych, stron, blogów oraz portali prowadzących swoje własne mikrokonkursy dla fotografów mobilnych. Najczęściej jedyną nagrodą, na którą może liczyć ich uczestnik, jest zamieszczenie wyróżnionego zdjęcia w jakimś często odwiedzanym przez mobilne towarzystwo miejscu w Sieci. Czy warto brać udział w takich zabawach?

Moim zdaniem zdecydowanie tak, zwłaszcza że nie wymaga to włożenia praktycznie żadnej pracy (ani oczywiście pieniędzy). Trzeba tylko wiedzieć gdzie, kiedy i o jakiej tematyce dodać swoje prace. Czasami należy też uważać na to, czy zdjęcia zrobione danym typem smartfona lub tabletu mogą brać udział w konkretnym konkursie. Są bowiem konkursy przeznaczone dla użytkowników sprzętu tylko jednego producenta czy też jednego mobilnego systemu operacyjnego.

Mikrokonkursy fotografii mobilnej odbywają się często (przykładowo w cyklach tygodniowych) i regularne pojawianie się wśród ich laureatów z pewnością przyczynia się do zwiększenia popularności w środowisku. Warto w tym miejscu dodać, że nasi rodacy stosunkowo często są wyróżniani w tego typu zabawach – celują w tym zwłaszcza członkowie Mobilnych (Przemek Fall (@myby_one), Michał Koralewski (@michal_koralewski), Adam Oczkoś (@adam__o), Wojtek Papaj (@dr_pajchiwo), Gosia Radziszewska (@goh_amku) i Michał Szklanowski (@szklanowski) regularnie i seryjne zbierają wyróżnienia). Ale tego typu wyróżnienia nie są wyłącznie domeną Mobilnych. Kiedy przeglądam uhonorowane prace, często trafiam na Rajmunda Barnasia (@moondek), Jerzego Jachyma (@jachymjerzy), Tomasza Olszewskiego (@tom3cki), Monikę Proć (@djmon1que), rodaków ukrytych pod nickami @darom77 i @vollygda i innych.

A teraz do rzeczy. Oto wybrane miejsca, gdzie regularnie ogłaszane są mikrokonkursy i wyróżnianie są zdjęcia z dziedziny fotografii mobilnej:

Art of Mob

Z tym blogiem związane są dwie grupy w serwisie Flickr: Mob Paint i Mob Street. Wrzucajcie do nich swoje prace, jeżeli chcecie mieć szansę na wyróżnienie.

AMPt Community

W poniedziałki szukajcie tutaj nowego tematu i odpowiadającego mu hashtagu, którym powinniście oznaczyć pasujące zdjęcia na Instagramie.

The App Whisperer

Z serwisem związana jest grupa na platformie Flickr: Mobile Photography and Imagery. Zamieszczajcie w niej zdjęcia, a być może zostaniecie wyróżnieni.

Grryo (kiedyś wearejuxt.com)

Ze stroną związana jest facebookowa grupa GRRYO – 1000 Words Facebook Showcase – Submission group, do której należy dodawać swoje mobilne prace.

Mobilni

Tutaj dowiecie się wszystkiego! To chyba najbardziej znany mikrokonkurs fotografii mobilnej na naszym rodzimym podwórku! Odbyły się nawet dwie wystawy (takie prawdziwie, w galeriach!) wyróżnionych prac. O tych wydarzeniach przeczytacie w tym miejscu i w tym. UWAGA: Do końca sierpnia trwa przerwa w zabawie!

iPhone Photography School

Tutaj zobaczycie uhonorowane prace dla poszczególnych tematów. Każdy post kończy się informacją o kolejnym zadaniu (temacie i związanym z nim hashtagu). UWAGA: konkurs odbywa się na platformie EyeEm i przeznaczy jest on dla posiadaczy sprzętu firmy Apple.

iPhoneographyCentral

Z serwisem powiązana jest grupa na platformie Flickr: iphoneographyCentral. Co tydzień wybieranych jest 12 zdjęć. UWAGA: zabawa jest otwarta wyłącznie dla użytkowników elektroniki produkcji Apple.

Android Central

Tutaj znajdują się ogłoszenia wyników oraz zapowiedzi kolejnych wydań. Mikrokonkurs odbywa się na forum serwisu. UWAGA: przeznaczony jest dla fotografujących sprzętem działającym w oparciu o Androida.

Jeżeli pominąłem jakąś ciekawą stronę to zwróćcie mi proszę uwagę w komentarzach! Życzę wszystkim wielu sukcesów! :)

komentarze 4 dla "Gdzie prezentować swoją fotografię mobilną, aby zostać zauważonym"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge