Android L beta

Android L. Nadchodzą wielkie zmiany dla fotografów mobilnych!

Zainstalowany Android L beta25 czerwca w San Francisco, podczas tegorocznej konferencji Google I/O, koncern Google zaprezentował wersję beta najnowszej odsłony swojego mobilnego systemu operacyjnego Android. System o nazwie Android L (być może od słowa lizak – Lollipop) powinien zacząć pojawiać się w smartfonach i tabletach jesienią bieżącego roku. Nowa wersja Androida – jak przystało na „dużą” aktualizację – przynosi wiele zmian. Dotyczą one zarówno wyglądu, jak i głębokich „wnętrzności” systemu. Jedną z takich fundamentalnych zmian „pod maską” jest całkowita i pełna zmiana środowiska uruchomieniowego aplikacji z Dalvik na ART (które było już dostępne testowo w niektórych wersjach Androida 4.4 KitKat). Środowisko uruchomieniowe ART jest w pełni kompatybilne z 64 bitowymi procesorami wielu producentów… Jednym słowem zapowiada to zmiany – również (a może przede wszystkim!) w kwestiach sprzętu, na którym będzie działał w przyszłości Android. Android L przyniesie również ogromne zmiany w funkcjonowaniu aparatów fotograficznych wbudowanych w urządzenia mobilne, które będą pracowały pod jego kontrolą. Nowa wersja mobilnego systemu operacyjnego od Googla wprowadza bowiem gruntownie przebudowane API kamery (Camera 2 API). O tym, czym jest API napisałem w tym miejscu. Nowe API to cała masa niesamowitych (z mojego punktu widzenia) nowości:

  • obsługa plików z „surowymi” danymi RAW (w postaci plików typu DNG). Czym są RAW’y można przeczytać tutaj.
  • Bardzo poprawiona wydajność wbudowanych aparatów fotograficznych. Będzie ona limitowana nie przez system operacyjny, a wyłącznie przez możliwości sprzętu. Pozwoli to przykładowo Nexusowi 5 na fotografowanie z prędkością 30 klatek na sekundę przy pełnej rozdzielczości 8 Mpix…
  • Tryb seryjny oraz ulepszony tryb HDR – biorąc pod uwagę punkt poprzedni mogą być bardzo użyteczne.
  • Możliwość w pełni manualnej obsługi wbudowanego aparatu! Tak – w końcu będzie dało się stosować priorytet czasu migawki. Pewnie doczekamy się również aplikacji potrafiących wykonywać prawdziwe nocne zdjęcia (przy długim czasie naświetlania)!

Konkurenci Google już jakiś czas temu zapowiedzieli lub nawet wdrożyli podobne zmiany. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na nowe urządzenia z Androidem L na pokładzie!

komentarzy 9 dla "Android L. Nadchodzą wielkie zmiany dla fotografów mobilnych!"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge