Wystawa fotografii mobilnej w Domku Romańskim we Wrocławiu, fot. Łukasz Gurbiel

Koniec wystawy fotografii mobilnej we Wrocławiu – podsumowanie

30 kwietnia we Wrocławiu zakończyła się duża zbiorowa wystawa fotografii mobilnej, zorganizowana przez Mobilnych przy nieocenionym wręcz wsparciu pani Jolanty Waniowskiej – kuratorki całego przedsięwzięcia. Pomimo że od rozpoczęcia wystawy upłynął już miesiąc, pozwolę sobie jeszcze raz w kilku słowach powrócić do tego wydarzenia.

Wystawa fotografii mobilnej w Domku Romańskim we Wrocławiu, fot. Łukasz Gurbiel

Wystawa fotografii mobilnej w Domku Romańskim we Wrocławiu, fot. Łukasz Gurbiel

Wrocławski pokaz zdjęć nie był bynajmniej pierwszą wystawą fotografii mobilnej w Polsce. Kilka tego typu imprez udało się już w naszym kraju zorganizować – głównie za sprawą działającej od niemal roku Grupy Entuzjastów Fotografii Mobilnej „Mobilni”. Zaryzykuję jednak twierdzenie, że to właśnie wystawa w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” była tą najważniejszą i w pewnym sensie przełomową dla historii fotografii mobilnej w Polsce. Ku takiemu wnioskowi skłania mnie chociażby ogromna renoma galerii, w której odbyła się wystawa. Wrocławski Domek Romański jest bowiem niezaprzeczalnie bardzo ważnym punktem na krajowej mapie miejsc bliskich sztuce fotografii. Od ponad czterdziestu lat prezentowane są tutaj prace wybitnych polskich i światowych artystów. Swoje wystawy w Domku Romańskim mieli m.in. Ryszard Horowitz, Edward Hartwig, Jan Bułhak, Jean Loup Sieff, Jan Tarasin, Tomasz Gudzowaty. Żeby móc pokazać zdjęcia w takim miejscu, trzeba przede wszystkim uzyskać akceptację kierownictwa artystycznego, a wieloletnim kierownikiem artystycznym DCF „Domek Romański” jest pan Jan Bortkiewicz – artysta fotografik, były wiceprezes Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, człowiek o niewątpliwie wyrobionym smaku artystycznym. Jednym słowem: jeżeli coś się dzieje w Domku Romańskim, to jest to prawdopodobnie rzecz warta uwagi. Tak sobie myślę, że być może właśnie ta wystawa fotografii mobilnej stała się takim jasnym sygnałem dla polskiego środowiska fotograficznego, że warto się bliżej i baczniej baczniej przyglądać tej nowej dziedzinie sztuki.

Potwierdzeniem moich przemyśleń jest duże zainteresowanie mediów, które wzbudziło to zorganizowane przez Mobilnych wydarzenie. Informacja o planowanej wystawie pojawiła się na wielu internetowych stronach branżowych. Napisano o niej nawet na stronie samego Związku Polskich Artystów Fotografików, a portal Dolnośląska Kultura i Sztuka (dokis.pl) przygotował krótki materiał filmowy:

Przed wernisażem pojawili się również reportażyści z wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej, którzy do programu Rewolwer Kulturalny kręcili materiał poświęcony wystawie, a także samej fotografii mobilnej jako takiej. Odcinek rzeczonego programu z efektem ich pracy został już wyemitowany w kwietniu, a obecnie można go oglądnąć w Internecie (cześć dotycząca wystawy rozpoczyna się mniej więcej w ósmej minucie i dwudziestej sekundzie):

Rewolwer Kulturalny 11.04.2014

Jako że we Wrocławiu podczas wernisażu byłem przedstawicielem Grupy Mobilnych, miałem okazję zrobić kilka zdjęć – jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystawy. Zdjęcia te (wraz z krótkim tekstem napisanym „na gorąco” po wernisażu) można zobaczyć tutaj.

Wystawa w Domku Romańskim to już zamknięty rozdział, jednak na horyzoncie majaczą już kolejne ciekawe wydarzenia. Jeszcze nic oficjalnie nie mogę powiedzieć, ale wszystko wskazuje na to, że już niebawem wystawa Mobilnych (inna od tej wrocławskiej) zostanie zaprezentowana w Krakowie :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge