Odszumianie zdjęć w Androidzie

W czasach, kiedy zaczynałem swoją przygodę z fotografią cyfrową (a było to relatywnie późno, bo – o ile dobrze pamiętam – dopiero jakieś 6-7 lat temu), bardzo popularną klasę oprogramowania wspomagającego obróbkę fotografii stanowiły wszelkiego rodzaju aplikacje, których podstawowym zadaniem było odszumianie zrobionych zdjęć. Oferowane wtedy na rynku amatorskie aparaty cyfrowe (i to zarówno kompakty, jak i lustrzanki) charakteryzowały się dość wąskim zakresem użytecznych czułości. Kiedy fotografowało się przy czułości ustawionej na wartość wyższą od – powiedzmy – 1600 ISO, to szum zaczynał stawać się sporym problem, zwłaszcza że matryce często szumiały wtedy w bardzo brzydki sposób: szum był kolorowy, cyfrowo regularny i generalnie zupełnie niepodobny w odbiorze do tego wcześniej znanego z materiałów analogowych – jednym słowem nieprzyjemny.

Wydawać by się mogło, że oprogramowanie odszumiające zdjęcia powinno być również bardzo popularne w mobilnych systemach operacyjnych. W końcu fotografie zrobione przy pomocy smartfonów nie należą bynajmniej do tych najmniej zaszumionych. Fizyka jest nieubłagana: niewielkie rozmiary fizyczne smartfonowych matryc światłoczułych, w połączeniu z oferowaną przez nie coraz wyższą rozdzielczością i czułością maksymalną (która jest de facto sztucznym wzmocnieniem sygnału – oczywiście tego „szumowego” również!), powodują występowanie przeróżnych artefaktów na otrzymywanych przy ich pomocy obrazach.

Okazuje się jednakże, że – przynajmniej w przypadku systemu Android – odnalezienie oprogramowania odszumiającego zdjęcia wcale nie jest takie łatwe. Znalazłem zaledwie parę tytułów obiecujących taką funkcjonalność. W dodatku w tej grupie w kilku przypadkach były to faktycznie tylko obietnice, bo samo działanie aplikacji pozostawiało sporo do życzenia. Odnoszę wrażenie, że bardzo niewielu producentów mobilnego oprogramowania do edycji zdjęć przywiązuje poważniejszą uwagę do tego aspektu obróbki. Ciekawa sprawa! Czyżby sądzili, że fotograf mobilny raczej chętniej sztucznie dołoży więcej szumu, niż zechce się go pozbyć? :)

Czym charakteryzuje się dobrze odszumione zdjęcie? Cudów nie należy oczekiwać, ale oglądając fotografię po odpowiednio przeprowadzonym procesie usuwania szumu, powinniśmy zobaczyć go wyraźnie mniej; zwłaszcza tego najbardziej nieprzyjemnego – w postaci różnokolorowych kropek lub plam. Jednocześnie obraz powinien tylko w niewielkim stopniu utracić nasycenie kolorów, ostrość i szczegółowość.

Postanowiłem wykonać krótki test. W kiepskich warunkach oświetleniowych, przy czułości ustawionej na wartość 800 ISO, zrobiłem zdjęcie moim Samsungiem Galaxy S III. Następnie wyciąłem z tego zdjęcia taki oto fragment o rozmiarze 1000×1000 pikseli (po kliknięciu ukaże się w pełnej rozdzielczości):

Przeznaczony do odszumiania fragment zdjęcia

Przeznaczony do odszumiania fragment zdjęcia

Obrazek jest paskudny, prawda? Czyli doskonale nadaje się do przeprowadzenia testu odszumiania! Potraktowałem mój wycinek zdjęcia różnymi programami uzyskując następujące wyniki:

Fix Photo Noise

To chyba jedyna aplikacja dostępna w Google Play, której jedynym zadaniem jest usuwanie szumu z wybranego zdjęcia. Niestety program nie jest od dawna aktualizowany i nie działa zbyt dobrze. Na moim SGS3 właściwie nie działa wcale – załamuje się podczas pracy, stąd nawet nie posiadam obrazka obrazującego jej efekt.

Photoshop Touch for phone

Efekt działania programu Photoshop Touch for phone

Efekt działania programu Photoshop Touch for phone

To smutne, ale odszumianie w tym programie (wersja 1.2.1), kosztującym około 15 zł, prawie nie działa wcale… Przy ustawieniu filtra na 100% i lekkim podostrzeniu, mój fragment wygląda chyba gorzej niż oryginał przed całym procesem.

Photo Editor

Efekt działania programu Photo Editor

Efekt działania programu Photo Editor

Dziwny darmowy program. W sumie sporo potrafi, ale przy okazji jest wyposażony w nietypowy i surowy interface, który prawdę mówiąc nie jest zbyt wygodny w użytkowaniu. Z odszumianiem jest kiepsko. Dostępne są tylko trzy ustawienia i albo nie widać efektu, albo jest on zbyt mocny – tak jak na zdjęciu powyżej.

Pixlr Express

Efekt działania programu Pixlr Express

Efekt działania programu Pixlr Express

Program jest darmowym, przyzwoitym narzędziem do obróbki fotografii. Jednak z szumami radzi sobie bardzo przeciętnie. Albo efekt jest prawie niezauważalny, albo (przy bardziej agresywnym ustawieniu) zdjęcie traci ogromną ilość szczegółów.

Perfectly Clear

Efekt działania programu Perfectly Clear

Efekt działania programu Perfectly Clear

Lubię i używam. Odszumia jednak w sumie dość marnie… Rzuca się w oczy duża degradacja szczegółów. Zdjęcie ma też zmienioną kolorystykę oraz kontrast. To efekt działania automatycznych algorytmów programu. Kosztuje około 10 zł.

Photo Mate R2

Efekt działania programu Photo Mate R2

Efekt działania programu Photo Mate R2

Jeden z najdroższych (około 35 zł) programów graficznych dostępnych w Google Play. I jeden z potencjalnie najciekawszych! Z pewnością doczeka się za jakiś czas dłuższej recenzji na Fotokomórkomanii. Co jest niesamowitego w tej aplikacji? Otóż jest to przede wszystkim wywoływarka plików surowych RAW (o plikach tych trochę napisałem tutaj)! Osobiście nie próbowałem jeszcze wołać plików NEF z mojego Nikona – nie miałem nerwów; program posiada interfejs zoptymalizowany pod tablety. Używanie go na telefonie to istna mordęga. Nie działa też jeszcze w pełni stabilnie – często „padał” podczas zapisu obrazów w wyższej rozdzielczości. Pliki typu JPG odszumia całkiem przyzwoicie, podejrzewam, że z RAW’ami radzi sobie jeszcze lepiej. Potencjał aplikacji jest ogromny – zwłaszcza, kiedy weźmie się pod uwagę tę informację.

Adobe Photoshop Express

Efekt działania programu Adobe Photoshop Express

Efekt działania programu Adobe Photoshop Express

A oto niekwestionowany zwycięzca testu! Sam program można pobrać ze sklepu Google Play bezpłatnie, jednak moduł odpowiedzialny za odszumianie zdjęć kosztuje około 15 zł. Jak widać, firma Adobe zdaje sobie sprawę, że udało jej się stworzyć coś specjalnego! Jeżeli myślicie, że efekt jest taki sobie, to porównajcie go sobie z efektem pracy znakomitego Noiseware, uruchomionego na komputerze stacjonarnym:

Efekt działania programu Noiseware (ustawienie: stronger noise)

Efekt działania programu Noiseware (ustawienie: stronger noise)

Nie jest źle z działaniem Photoshop Express, prawda? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że mógłbym przy pomocy Noiseware osiągnąć lepsze rezultaty; w końcu tam mam do dyspozycji całą masę szczegółowych ustawień. Tym bardziej imponujące wrażenie sprawia omawiany program twórcy „dużego” Photoshopa, gdzie całego odszumienia dokonałem przy pomocy pojedynczego suwaka.

Podsumowując: na platformie Android nie ma zbyt wielu aplikacji oferujących funkcjonalność odszumiania fotografii, ale wśród tych dostępnych można znaleźć przynajmniej jedną perełkę!

komentarzy 7 dla "Odszumianie zdjęć w Androidzie"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge