24 lutego bieżącego roku, na barcelońskich dorocznych targach Mobile World Congress, zaprezentowany został światu najnowszy flagowy smartfon Samsunga: Samsung GALAXY S5. Telefonu nie ma jeszcze w sprzedaży – jego globalna premiera została zapowiedziana na 11 kwietnia. W tym dniu ma się stać dostępny jednocześnie w 150 krajach – w tym także w Polsce.
Bardzo wiele wskazuje na to, że Samsung GALAXY S5 będzie niezwykle ciekawą propozycją dla tych pasjonatów fotografii mobilnej, którzy posługują się lub zamierzają się posługiwać sprzętem z Androidem na pokładzie. W porównaniu do poprzedniego flagowego modelu Samsunga, aparat fotograficzny w SGS5 został znacząco ulepszony. W dodatku GALAXY S5 jest w pewnym zakresie pyło- i wodoszczelny, co też ma dla nas – fotografów mobilnych – niebagatelne znaczenie.
A teraz do rzeczy. Poniżej zamieszczam wszelkie informacje do których udało mi się dokopać w sieci, mające związek z funkcjonowaniem GALAXY S5 w roli aparatu fotograficznego.
Samsung GALAXY S5 jako aparat fotograficzny – dokładna specyfikacja:
- rozdzielczość głównego (tylnego) aparatu fotograficznego: 16 Mpix (5312×2988 pikseli);
- rozmiar sensora światłoczułego głównego aparatu fotograficznego: 1/2,6″;
- technologia, w której została wykonana główna matryca światłoczuła: ISOCELL BSI;
- proporcje wymiarów głównej matrycy światłoczułej: 16:9;
- rozmiar piksela na głównej matrycy światłoczułej: 1,12 µm;
- jasność głównego obiektywu: f/2,2;
- ogniskowa głównego obiektywu: 4,6 mm;
- system autofokusa w aparacie głównym oparty zarówno o detekcję kontrastu (standard dla smartfonów), jak i o detekcję fazy (nowość dla smartfonów); czas ostrzenia ma wynosić zaledwie 0,3 sekundy;
- usprawniony LED flesz (reflector-integrated flash LED) – działa bardziej szerokokątnie;
- tryby filmowania dla głównej kamery: 2160p (inaczej: 4K, UHD), 3840×2160 pikseli / 30 fps; 1080p (inaczej: 2K, FHD), 1920×1080 pikseli / 60 fps;
- rozdzielczość dodatkowego (przedniego) aparatu fotograficznego: 2 Mpix (1920×1080 pikseli);
- dla przedniego aparatu fotograficznego zastosowano obiektyw szerokokątny;
- tryb filmowania dla przedniego aparatu: 1080p (inaczej: 2K, FHD), 1920×1080 pikseli / 30 fps;
- rozdzielczość ekranu: 1080p (inaczej: 2K, FHD), 1920×1080 pikseli;
- rozmiar ekranu: 5,1″;
- technologia wykonania ekranu: Super AMOLED;
- zagęszczenie pikseli ekranu: 432 ppi;
- szkło chroniące ekran: Gorilla Glass 3;
- możliwość zastosowania kart pamięci microSD, microSDHC, microSDXC aż do pomjemności 128 GB;
- pyło- i wodoodporna konstrukcja;
- programowa stabilizacja obrazu;
- ulepszony tryb HDR (z podglądem na żywo zarówno podczas fotografowania jak i filmowania);
- funkcja „Selektywny Fokus” (Selective Focus Mode) – możliwość wyboru płaszczyzny ostrości na zdjęciu już po jego zrobieniu. Prawdopodobnie wykonywanych jest kilka zdjęć – każde z inaczej ustawioną ostrością, a następnie wybierane jest jedno z nich, które zostaje dodatkowo przetworzone (rozmyte w odpowiednich miejscach) programowo.
Muszę stwierdzić, że jest to obiecująca specyfikacja :). Jeżeli zalety matryc ISOCELL (napisałem o nich tutaj) oraz nowej konstrukcji autofokusa znajdą potwierdzenie w praktyce, to SGS5 może okazać się bardzo pożądaną przez fotografów mobilnych konstrukcją.
Pamiętajcie, że Samsunga GALAXY S5 nie ma jeszcze na rynku i z tego powodu stosunkowo niewielu ludzi miało okazję bliżej mu się przyjrzeć. Wszystkie zamieszczone powyżej informacje starałem się jak najdokładniej potwierdzić przy wykorzystaniu kilku źródeł, ale dopuszczam możliwość tego, że do opisu mogły wkraść się drobne przekłamania. Jeżeli posiadacie jakieś dodatkowe informacje lub widzicie błędy/nieścisłości to bardzo proszę o kontakt – przez formularz kontaktowy (zakładka Kontakt) lub po prostu za pomocą komentarza.
W dziwnym kierunku to idzie. I tak telefon nigdy nie zastąpi prawdziwego aparatu. Niebawem aparat będzie telefonem a telefon aparatem.
Wiesław ostatnio opublikował…Taśma LED CIEPŁA 120 SMD 3528 IP20 1M
Ciekawa maszynka z tego smarta, dobre parametry, ale i tak zgadzam się z przedmówca telefon nawet nie wiem jaki by miał aparat wbudowany to i tak nie zastąpi porządnej lustrzanki.
czy te 16 mega pikseli na tak małej matrycy to nie przesada? Swoją drogą mogłeś napisać jaki jest ekwiwalent ogniskowej do małego obrazka
Też mi się wydaje, że 16 mega to za dużo, nie tylko w stosunku do wielkości matrycy, ale i przy takim maleńkim obiektywie.
Taki samsung moim zdaniem, może być używany jako awaryjny aparat.
Marcin ostatnio opublikował…MinPage – seo przyjazny system CMS dla e-biznesu
co to za ogniskowa 4.2 mm… chyba 42mm ..