Podstawy fotografii (cz. 1): wstęp

Po 20 miesiącach prowadzenia Fotokomórkomanii, dojrzałem (ostatecznie) do pewnej decyzji. Postanowiłem, że stworzę swoją własną wersję „podręcznika” z podstaw fotografii :) Na pomysł ów wpadłem już dawno, ale porzuciłem go, bo uznałem, że Internet jest przepełniony takimi tekstami, a i księgarniane półki uginają się od przeróżnych książek o fotograficznej tematyce. Jakby tego było jeszcze mało, Fotokomórkomania jest stroną poświęconą fotografowaniu telefonami, a te, jak wiadomo, najczęściej robią zdjęcia w trybie pełnego automatu. Właściwie do fotografowania telefonem nie jest potrzebna żadna wiedza fotograficzna, po co więc zgłębiać jej tajniki?

Z drugiej strony jestem jednakże szczerze przekonany, że fotografia (nie tylko mobilna) jest – lub w przyszłości będzie – wielką pasją dla wielu czytelników Fotokomórkomanii. Każdy zaś pasjonat, prędzej czy później, zaczyna łaknąć wiedzy dotyczącej interesującej go dziedziny. A rzetelną wiedzę wcale nie jest tak łatwo – jak się okazuje – w Internecie zdobyć. Przeglądnąłem wiele opisów zagadnień, którymi i ja będę chciał się zająć i w większości z tych tekstów znalazłem niejasności. Niejasności czasem wynikające z niechlujnego pisania, czasem ze zbędnego komplikowania omawianego tematu, a z kolei jeszcze kiedy indziej z powodu stosowania przez autora zbyt wielkich uproszczeń i skrótów myślowych. W swoich tekstach należących do kategorii „Podstawy fotografii” będę starał się znaleźć złoty środek. Niezbędne zagadnienia techniczne, czy też te z dziedziny fizyki (optyki), opiszę w stopniu koniecznym do zrozumienia ich wpływu i znaczenia dla fotografii. Nie będę epatował wzorami – zdecydowanie bardziej chcę opowiadać o fotografii niż o fizyce. Oczywiście często będę się odnosił do fotografii mobilnej :)

Nie mam pojęcia ile powstanie wpisów, ani jak często będą się pojawiały. W tym momencie mam pomysł na kilka pierwszych tematów, a później zobaczymy jak wszystko się potoczy.

Mam nadzieję, że wpisy z serii „Podstawy fotografii” komuś się na coś przydadzą!

Kolejna część: Podstawy fotografii (cz. 2): obiektyw i jego ogniskowa

 

1 komentarz dla "Podstawy fotografii (cz. 1): wstęp"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge