Punktacja DxOMark Mobile dla kilku urządzeń

DxOMark opracował zestaw testów DxOMark Mobile!

DxOMark (we współpracy z DxO Labs) jest twórcą procedur testowych, traktowanych od lat jako niezależny, przemysłowy standard przy określaniu jakości obrazowania aparatów fotograficznych i obiektywów. Testy zostały opracowane w taki sposób, aby możliwe było obiektywne porównywanie między sobą różnych modeli aparatów cyfrowych i obiektywów. Poszczególnym, wybranym cechom urządzeń nadawane są punkty i to właśnie te punkty mogą być między sobą porównywane. Rygorystyczne, ściśle naukowe procedury testowe oraz powtarzalne warunki laboratoryjne, gwarantują to, że wyniki punktowe różnych urządzeń faktycznie mogą być ze sobą zestawiane. Szczegółowych skal punktowych jest kilkanaście. Istnieje też uśredniona skala będąca kombinacją tych szczegółowych. Przy jej pomocy jakość obrazowania danego urządzenia wyraża pojedyncza liczba.

DxOMark dostrzegając wzrost jakości modułów fotograficznych montowanych w smartfonach, uznał, że już czas stworzyć osobny, przeznaczony dla nich zestaw procedur testowych. Nadano mu nazwę DxOMark Mobile. Co ciekawe i bardzo ważne, przy jego tworzeniu od razu założono, że będzie możliwe zestawianie wyników kamer smartfonowych z wynikami uzyskanymi przez innego typu aparaty cyfrowe. Nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie odbywa się punktowanie np. lustrzanek czy aparatów kompaktowych według procedur DxOMark Mobile, ale znając rzetelne naukowe podejście ludzi z DxOMark i DxOLabs ufam, że uzyskane liczby rzeczywiście można ze sobą porównywać.

Projekt DxOMark Mobile tak naprawdę dopiero rusza – na stronie DxOMark nawet nie ma dla niego jeszcze odpowiedniej zakładki, ale podobno przetestowano już dziesiątki różnego typu aparatów cyfrowych (a jeden pełny test wymaga wykonania 400 zdjęć i nagrania 20 filmów… :D). Otrzymane wyniki prowadzą do bardzo ciekawych wniosków. Okazuje się bowiem, że jakość obrazowania Nokii 808 PureView jest lepsza niż Canona PowerShot G9, który pięć lat temu był kompaktem z najwyższej półki! Proszę bardzo:

Punktacja DxOMark Mobile dla kilku urządzeń

Źródło: DxOMark

DxOMark rozpoczął również współpracę z nowym i bardzo ciekawie się zapowiadającym serwisem DPReview Connect. Ten ostatni zdążył się już zająć smartfonami Nokia 808 PureView i iPhone 5. Integralną częścią przeprowadzonych testów była również ocena wymienionych telefonów w punktacji DxOMark Mobile. Jesteście ciekawi, który wypadł lepiej? Cóż, lepiej wypadła Nokia! Ogólna punktacja Nokii 808 PureView to wspomniane już 81, gdy zaś iPhone 5 wyceniony został na punktów 74 (również świetny wynik na tle Canona PowerShota G9). Ech, gdyby jeszcze nie ten Symbian… ;). Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami dla Nokii i dla iPhone’a.

Mimo że bardzo wielu ludzi wciąż nie uważa smartfonów za urządzenia godne rąk fotografa, jak na dłoni widać, że światowi potentaci jednak dostrzegają ogromny potencjał tkwiący w fotografii mobilnej. Przecież DxOMark i DPReview to serwisy-legendy, które do tej pory były kojarzone raczej z zaawansowanymi aparatami fotograficznymi, a teraz zaczynają tworzyć produkty związane z rynkiem smartfonów, tabletów i tym podobnych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge