Camera FV-5, czyli mój drugi faworyt wśród androidowych aplikacji fotograficznych

Pisałem ostatnio o Vignette – narzędziu, którego na co dzień używam do fotografowania moim androidowym HTC Desire HD. Już po napisaniu o „winiecie” trafiłem w Google Play na inną, bardzo ciekawą aplikację: Camera FV-5. Jest to program przeznaczony wyłącznie do fotografowania. Nie da się przy jego pomocy kręcić filmów, nie da się również przeprowadzić, po wykonaniu zdjęcia, nawet podstawowej jego edycji. Za to da się z jego pomocą robić bardzo dobre technicznie zdjęcia. Co więcej, robi się owe zdjęcia super komfortowo. Jest także jedyną aplikacją, na którą trafiłem do tej pory, umożliwiającą zapis zdjęć w bezstratnym formacie PNG! Użytkownicy smartfonów z Androidem w wersji co najmniej 4.0, będą się cieszyć z tej opcji nawet przy wybraniu większych rozdzielczości, zaś posiadacze starszych Androidów prawdopodobnie już nie zapiszą w .png 8 MP zdjęcia – z powodu ograniczeń samego systemu operacyjnego (Android w wersjach pre 4.0 przydziela domyślnie maksymalnie 32 MB pamięci ram dla aplikacji – a to za mało aby przetworzyć i zapisać 8 milionów pikseli w pliku .png). Jednak, jako że mamy do czynienia właśnie z Androidem, dobrzy ludzie napisali VM Heap Tool, narzędzie dzięki któremu nawet w starszych Androidach można przydzielić więcej ramu dla działających programów. Warunkiem jest niestety posiadanie zrootowanego telefonu – zainteresowani będą wiedzieć o co chodzi ;). Mój telefon jest zrootowany, więc po ustawieniu sobie 48 MB ramu na aplikację problem z zapisem, w plikach bezstratnych, pełnowymiarowych zdjęć znikł. Chociaż nie znikł tak do końca, bo zapis w formacie PNG jest bardzo wolny i zamula strasznie telefon – ale to już jest kwestia średniego, na dzisiejsze warunki, hardware’u w moim DHD. Ale dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość i kiedy już stanę się posiadaczem nowszego smartfona (wiecie: 64 GB ramu, 16 rdzeni, itp. … :) ) to z pewnością będę z niej korzystał.

Inne fajne cechy Camera FV-5? Jak już wspominałem program obsługuje się bardzo wygodnie i intuicyjnie, co jest zasługą dobrego interfejsu. Mamy podgląd na wiele parametrów wykonywanego zdjęcia (histogram, czas naświetlania, wartość ISO), a wszelkich ustawień możemy dokonać nie wchodząc do żadnego menu. A wśród ustawień jest wiele ciekawostek, między innymi: interwałometr, bracketing ekspozycji, serie zdjęć pod późniejszą obróbkę HDR.

Wady? Może to nie wady, ale brak pewnych udogodnień do których przyzwyczaiłem się pracując z Vignette. Nie zauważyłem nigdzie możliwości włączenia jakichkolwiek linii wspomagających komponowanie kadru. To dla mnie ważne, uwielbiam wszelakie geometryczne motywy, a przy ich fotografowaniu precyzyjna kompozycja jest kluczową sprawą. Z powodu mojego uwielbienia dla kwadratów, brakuje mi też możliwości bezpośredniego fotografowania w tym formacie.

Jedno jest pewne: Camera FV-5 jest aplikacją godną polecenia! Darmową wersję, z ograniczeniami, można pobrać z Google Play. Zachęcam do przetestowania :)

komentarzy 14 dla "Camera FV-5, czyli mój drugi faworyt wśród androidowych aplikacji fotograficznych"

 • Szybko rzuciłem okiem na wersję „lite” i przyznam, że faktycznie jest to bardzo ciekawy program. Przede wszystkim z powodu przyjaznego sposobu jego obsługi. W spokojniejszej chwili przyjrzę mu się bardziej, bo warto.

 • Apka faktycznie o wielkich możliwościach… ręczny tryb – rewelka, w żadnej innej nie spotkałem (a duuużo testowałem…);
  jeden problem… w .png zapisuje tylko fragment zdjęcia, dlaczego?
  poza tym unikalna możliwość zapanowania nad aparatem wbudowanym w telefon! wysepka na środku oceanu aplikacji „dla idiotów”

  • Hmmmm, ciekawe z tym zapisywaniem w PNG. Nie stwierdziłem takich problemów ani na HTC Desire HD, ani na Samsungu Galaxy S III. Może to coś specyficznego dla Twojego modelu telefonu? Podobno pisanie aplikacji fotograficznych, tak aby działały na wszystkich urządzeniach, jest bardzo trudne na Androidzie. Może potestuj jeszcze trochę i zgłoś problem deweloperowi? Myślę, że jest szansa na jakąś poprawkę, w którejś z przyszłych wersji!

 • Testuję… :) na razie w wolnych chwilach dodaję lokalizację Pl :)

 • W najnowszej wersji program został chyba pozbawiony wszystkich wymienionych wad :D Jest świetny. Dzięki za ten tekst, dzięki niemu dowiedziałem się o tym programie :)

 • Czy macie problem z geotagami? U mnie jeśli jest format jpg geotagi zapisują się bez problemu. W png natomiast jest komunikat ” brak lokalizacji”

 • […] Jest to jedno z moich ulubionych narzędzi do fotografowania. Camera FV-5 to profesjonalna aplikacja aparatu do urządzeń mobilnych, które pozwala na trochę większą swobodę i różne możliwości wykorzystania tej aplikacji. Ja lubię ją za to, że mogę na długim czasie uzyskać różne efekty zamierzone i te najmniej spodziewane.  Zapis obrazu w JPEG oraz PNG tzw.  bezstratnych formatów obrazu, idealny dla post-processingu. Dzięki ustawieniu 1600 ISO oraz wykorzystaniu długiego czasu można śmiało wykonywać zdjęcia ciemną porą. Więcej technicznych szczegółów o tej aplikacji na fotokomorkomania.pl […]

 • Sluchajcie a jak sobie radzicie z pomiarem swiatla ? Lubie czesto kadrowac pionowo i w kadrze dominuje niebo lub slonce. W zwiazku z tym ekspozycja jest mocno przyciemniana i korekty brakuje na skali. Probowalem punktem lub centralnie wazonym ale to sie tyczy srodka kadru a nie tam gdzie „pukne” ostrosc. Czy mozna powiazac pomiar ostrosci z jednoczesna ekspozycja ? Lub jest gdzies pamiec pomiaru ekspozycji ?

 • W ustawieniach możesz włączyć linie pomocnicze. Format zdjęcia czy kodowanie.
  Jo Lanta ostatnio opublikował…Darmowe oprogramowania artystyczne cz.1My Profile

 • […] Więcej technicznych szczegółów o tej aplikacji na fotokomorkomania.pl […]

 • Jeśli chodzi o czas expozycji to sciema nie działa xperiaz2

 • Mniej problemowy, i bardziej robiący lepsze zdjęcia z marszu niż Camera FV-5 jest Pro Capture.

  • witam,
   niestety DTN – ale rozminąłeś się totalnie z tematyką posta,
   Pro Capture poza „lepszymi” algorytmami nie daje żadnych dodatkowych opcji ponad stockową apkę aparatu. Natiomiast FV-5 to aplikacją dająca ogromny wzrost możliwości – HDR o ile robi się już standardem w stockowych aplikacjach – to timelaps i longexposure dalej są unikatami – i to mocno pożądanymi, niejeden pełnoprawny aparat może o nich pomarzyć ;)
   I choć odgrzewam kotleta to nie ja jeden pewnie w 2017 czytam komentarze – myślę że warto tą kwestię wyklarować ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge