Nokia 808 PureView

Nokia 808 PureView – jeszcze komórka czy już aparat kompaktowy?

Kilka dni temu ruszyła w Polsce dystrybucja najnowszego, flagowego modelu telefonu marki Nokia. Chodzi o urządzenie, którego pełna nazwa brzmi: Nokia 808 PureView. Nowym smartfonem Nokii zawiaduje odświeżony system operacyjny Symbian Belle. Zastosowanie Symbiana, którego udział na rynku mobilnych systemów operacyjnych systematycznie spada i w pierwszym kwartale 2012 roku wynosił zaledwie 6,8% (według danych podanych przez IDC), wydaje się być strzałem we własną stopę, ale może się okazać, że akurat ten model telefonu Nokii odniesie spory sukces.

A wszystko to za sprawą aparatu fotograficznego w który został wyposażony. Od swojej premiery w lutym tego roku Nokia 808 PureView zdążyła już zdobyć prestiżowe nagrody: Best Imaging Innovation 2012 od Technical Image Press Association (TIPA) oraz Best Mobile Device na Mobile World Congress 2012.

Cóż takiego specjalnego i innowacyjnego w dziedzinie fotografii komórkowej udało się stworzyć Nokii? Muszę przyznać, że na papierze specyfikacja ich nowego dzieła wygląda wręcz imponująco: matryca o fizycznym rozmiarze 1/1,2” (czyli o około 2,5 raza większej powierzchni niż w wychwalanej Nokii N8), na której znalazło się 41 milionów pikseli (!!!), oświetlana przez stałoogniskowy obiektyw Carl Zeiss o świetle f/2,4. Nieźle, prawda?

Jedak pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy po przeczytaniu powyższej specyfikacji to było coś w guście: Boże! Oni całkiem zwariowali w tej Nokii! Gdzie? Jak? 41 Mpix w komórce? I jak tu się nie dziwić, że Nokia pada… Jednak po przejrzeniu zdjęć na Flickr postanowiłem zgłębić temat, jako że wydały mi się one podejrzanie zbyt dobre technicznie.

Szukając dodatkowych informacji natrafiłem na ciekawy dokument, stworzony przez Nokię, opisujący zastosowaną w osiemset ósemce technologię nazwaną przez producenta PureView Pro. Nie będę go tutaj dokładnie przytaczał, w końcu każdy zainteresowany sam sobie może do niego zajrzeć, przedstawię tylko w skrócie ideę przyświecającą twórcom modułu fotograficznego opisywanego smartfona.

Wygląda to tak: domyślnie fotografujemy w standardowych rozdzielczościach 2, 3, 5 lub 8 Mpix (chociaż mamy również możliwość wykonywania zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 7728 x 5368 pikseli). Nadmiar dostępnych pikseli wykorzystywany jest do poprawy jakości zdjęć i filmów. Nokia ten proces nazywa „pixel oversamplingiem” – dzięki odpowiedniemu algorytmowi wiele fizycznych pikseli tworzy pojedyncze super piksele z których składają się nasze wynikowe obrazy w niższej rozdzielczości. Ilość fizycznych pikseli tworzących jeden super piksel uzależniona jest od wybranej rozdzielczości oraz – uwaga – od zastosowanej przez nas krotności bezstratnego zooma. Dlaczego bezstratnego? Ano dlatego, że niemożliwa jest sytuacja taka, w której nasz wynikowy obraz składa się z większej ilości pikseli niż wynosi liczba faktycznie użytych do jego rejestracji elementów fizycznych. To jaką krotność zooma mamy do dyspozycji zależy od dostępnego w danym momencie nadmiaru fizycznych pikseli. Przykładowo jeżeli ustawimy rozdzielczość na 3 megapiksele to możemy użyć prawie trzy i półkrotnego zooma, chociaż wtedy nie zyskamy jakości w procesie oversamplingu, gdyż jeden fizyczny piksel będzie odpowiadał jednemu super pikselowi. Za to jeżeli, przy tej samej rozdzielczości, nie zastosujemy wcale zooma, to na jeden super piksel będzie przypadało aż czternaście pikseli fizycznych – w efekcie oversamplingu zgubimy mnóstwo szumu, oraz zyskamy na ostrości. Proste, prawda?

To nie wszystkie zalety technologii PureView Pro. Równie ważne jest to, że jej integralną częścią jest możliwość zastosowania prostego w konstrukcji obiektywu. W osiemset ósemce mamy stałoogniskową konstrukcję firmy Carl Zeiss Optics o świetle f/2,4. Obiektyw składa się z jednej grupy soczewek a ustawianie ostrości odbywa się dzięki zmienianiu odległości całego obiektywu od powierzchni matrycy, co umożliwia zachowanie wysokiej mechanicznej precyzji i trwałości tego bądź co bądź narażonego na uszkodzenia elementu.

Podsumowując Nokia 808 PureView to bardzo ciekawa konstrukcja, biorąc pod uwagę nowatorstwo zastosowanych technologii. Jednak żeby się dowiedzieć jak telefon będzie sobie radził na trudnym rynku smartfonów musimy jeszcze trochę poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge