Sensor Exmor R – co to właściwie jest?

Jeden z naszych rodzimych operatorów sieci komórkowej reklamuje ostatnio w telewizji smartfony Sony, w obniżonej cenie, wyposażone w matryce światłoczułe wykonane w technologii Exmor R. Czym się charakteryzuje ta technologia? Jaki wypływ na jakość zdjęć ma jej zastosowanie?

Otóż Exmor R to handlowa nazwa, używana przez koncern Sony, nowego typu architektury stosowanej przy budowie sensorów światłoczułych. Chodzi o tak zwaną architekturę matryc z tylnym podświetleniem (back-side illumination, w skrócie BSI).

Dziś na rynku ciągle dominują matryce wykonane w architekturze FSI (front-side illumination, czyli z przednim podświetleniem). Taka budowa sensora charakteryzuje się tym, że światło biegnące do światłoczułych komórek krzemu w pierwszej kolejności przebija się przez obsługujące matrycę podzespoły elektroniczne, które w znacznym stopniu zmniejszają jego ilość docierającą do samych elementów światłoczułych. Mniejsza ilość docierającego światła to słabszy sygnał opuszczający matrycę, co oznacza konieczność jego większego sztucznego wzmocnienia, co z kolei pociąga za sobą wzrost ogólnego zaszumienia wynikowego sygnału. Czyli krótko mówiąc mamy pogorszenie jakości zdjęcia :).

Projektanci nowej architektury matryc postawili sobie za cel zamienienie kolejności warstw z których składa się sensor. W matrycach BSI elektronika sterująca znajduje się pod warstwą światłoczułego krzemu nie zasłaniając do niej dostępu. I znowu: więcej światła to lepszy wynikowy sygnał, czyli nie trzeba go tak mocno sztucznie podbijać. Efekt? Lepsza jakość zdjęcia! Taka zamiana kolejności warstw w sensorze światłoczułym wydaje się być prostą sprawą, ale w praktyce okazało się to podobno sporym wyzwaniem dla inżynierów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge