Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – krótki poradnik

Jestem po lekturze kilku poradników internetowych traktujących to fotografowaniu telefonami. Znalazłem w nich wiele ciekawych spostrzeżeń, ale w każdym z nich brakowało mi jakiegoś ważnego według mnie punktu. Tak więc spróbuję stworzyć kolejny zbiór rad :). A więc do rzeczy:

  1. Wybierz soft obsługujący aparat fotograficzny w twoim telefonie. Jeżeli dysponujesz smartfonem to możesz zainstalować kilka takich aplikacji. Większość z nich ma swoje mocne ale i słabe strony. Wykorzystaj taką której możliwości ci najbardziej odpowiadają, najlepiej współpracującą z telefonem, którym dysponujesz. Ja fotografuję komórką HTC Desire HD opartą o system Android i najczęściej posługuję się programem Vignette – sprawdza się on u mnie świetnie, choć nie jest pozbawiony wad. Ale o Vignette napiszę pewnie jeszcze kiedyś osobny tekst.
  2. Poznaj możliwości programu, który stosujesz podczas fotografowania. Zorientuj się w jaki sposób aplikacja pozwala Ci wypływać na działanie modułu fotograficznego twojej komórki. Sprawdź nad jakimi parametrami daje ci ona kontrolę. Dobrze by było mieć wpływ na ustawienia czułości matrycy (wartość ISO), poziom naświetlania (ekspozycję), balans bieli (odpowiada za poprawne odwzorowanie kolorów), kontrast i nasycenie kolorów (saturację).
  3. Ustaw najwyższy możliwy rozmiar zdjęcia i najwyższą możliwą jakość zapisu zdjęcia. Zmniejszy się ilość zdjęć, które dasz radę zapisać na karcie pamięci telefonu, ale przy dzisiejszych cenach i pojemnościach owych kart nie jest to moim zdaniem duża wada. W zamian za to zyskasz szansę na uzyskanie lepszego technicznie zdjęcia. Do odpowiedniego rozmiaru i odpowiedniej wielkości pliku fotografie przytniesz sobie później na komputerze, który dysponując większymi możliwościami obliczeniowymi zastosuje z pewnością wydajniejsze algorytmy od tych zaimplementowanych w twoim telefonie.
  4. Kontroluj wartość ISO przy której fotografujesz. Sprawa jest prosta: większa wartość ISO = bardziej zaszumione zdjęcie. Tak jest i koniec. Nawet jeżeli nie widać szumu na ekraniku komórki to bądź pewna/pewien, że on tam jest. Rób więc wszystko, żeby się trzymać niskich wartości ISO – najlepiej najniższej możliwej. Co to oznacza? Ano to, że scena którą fotografujesz powinna być dobrze oświetlona. Jeszcze raz: kiepskie oświetlenie = wysokie ISO wybrane przez komórkę = duży szum na zdjęciu. Jak się zorientować czy oświetlenie jest wystarczające? Przestaw wartość ISO z pozycji auto na niską wartość i obserwuj ekran – gdy jest ciemny to już wiesz, że jest ciemno i że zdjęcie w tych warunkach będzie okupione wysokim szumem. Jakieś rady? Tak, raczej proste: zrezygnuj ze zdjęcia gdy nie warto go robić (setne ujęcie z imprezy) / nie rezygnuj ze zdjęcia gdy przed obiektywem widzisz coś niepowtarzalnego / oświetl w jakiś sposób scenę – choćby wbudowaną w komórkę diodą (sprawdza się tylko w niektórych warunkach).
  5. Wyłącz wszelkie efekty i ramki. Dodasz je później. A jak się okaże, że babcia jednak lepiej wygląda bez wąsów i w kolorze?
  6. Zapomnij o zoomie cyfrowym. Jeżeli już musisz powiększyć fragment zdjęcia to zrób to później  – na komputerze. Dlaczego? Z powodów wymienionych w punkcie trzecim.
  7. Fotografuj sceny minimalistyczne. Ze względu na sporą głębię ostrości którą cechują się aparaty w komórkach (pisałem o tym trochę tutaj) duża ilość elementów w kadrze powoduje jego zabałaganienie. Wszystkie plany zdjęcia nakładają się na siebie i w efekcie wzrok oglądającego gubi się w nadmiernej ilości szczegółów takiej fotografii.
  8. Eksperymentuj! Zmieniaj balans bieli, fotografuj z pozoru niefotogeniczne motywy, stosuj ciekawą perspektywę. Moim zdaniem duży urok fotografii komórkowej leży w tym, że końcowy efekt jest często nieprzewidywalny – z powodu tego, że na wiele aspektów fotografowania nie masz po prostu wpływu.
  9. Wyczyść obiektyw! Przyjrzyj się obiektywowi swojego telefonu. Czy ty też widzisz te tłuste ślady paluchów na jego powierzchni?

 

komentarze 2 dla "Jak robić lepsze zdjęcia telefonem – krótki poradnik"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge