Ikona programu Vignette (źródło: Google Play)

Vignette i fotografia uliczna

Misho Baranovic w tekście, o którym pisałem niedawno, postulował, aby dzielić się swoimi sekretami fotograficznymi. Zainspirowany, postanowiłem zdradzić Wam ustawienia aplikacji Vignette, które stosuję, kiedy idę „na miasto” uprawiać fotografię uliczną. Nawet jeżeli fotografowanie obcych ludzi bez ich zezwolenia, jest nie do końca etyczne, to przyznam się szczerze, że czasami bardzo lubię to robić… Ale jak fotografować telefonem, żeby nie zostać zauważonym, a przy okazji zmaksymalizować szansę zrobienia niezłych zdjęć?

Obecnie posługuję się smartfonem Samsung Galaxy S III, więc siłą rzeczy opis będzie bazował na moich doświadczeniach w pracy z tym urządzeniem. Myślę jednak, że poniższe rady sprawdzą się również dla innych telefonów z systemem Android.

Ikona programu Vignette (źródło: Google Play)

Ikona programu Vignette (źródło: Google Play)

Z pośród całej gamy oprogramowania obsługującego smartfonowe aparaty fotograficzne, po wielu próbach uznałem, że w fotografii ulicznej najlepiej sprawdza się Vignette. Jednakże żeby ułatwić sobie fotograficzne życie, dobrze jest zmodyfikować domyśle ustawienia aplikacji. Ustawienia, które ja stosuję są następujące:

  • wyciszenie dźwięków aparatu (Camera settings – Shutter sound – Silent).
  • Tryb fotografowania Fast shot (Shooting mode – Fast shot). W tym trybie po zrobieniu zdjęcia nie będzie wyświetlany jego podgląd.
  • Tryb wyzwalania migawki przy pomocy przycisków regulujących głośność telefonu (Shooting mode – Volume/zoom button function – Take picture). Kiedy fotografuję nie patrząc na wyświetlacz telefonu, to zdecydowanie wolę posługiwać się fizycznymi przyciskami znajdującymi się na obudowie telefonu niż wyzwalać migawkę poprzez dotykanie ekranu.
  • Ignorowanie dotknięć ekranu (Shooting mode – Ignore touches – Ignore all touches). Skoro zdecydowałem się używać wyłącznie fizycznych przycisków smartfona, to nie chcę aby wyświetlacz reagował na dotyk kiedy fotografuję. W przypadku mojego Galaxy S III opuszczenie Vignette znajdującego się w tym trybie, jest możliwe tylko przez fizyczny klawisz home.
  • Zapobieganie wygaszaniu się ekranu (Shooting mode – Keep screen on – Disable the screen timeout while Vignette is open). Gdy robię zdjęcia, to nie chcę żeby wyświetlacz wygasał po chwili nieaktywności.
  • Zapobieganie blokowaniu się ekranu (Shooting mode – Keep screen unlocked – Prevent the screen from locking while Vignette is open). Kiedy fotografuję i ręcznie wygaszę ekran, to nie chcę żeby po jego aktywowaniu trzeba było odblokowywać ekran. Dzięki temu ustawieniu, kiedy Vignette jest uruchomiony a wyświetlacz telefonu wygaszony, możliwe jest błyskawiczne rozpoczęcie fotografowania po wciśnięciu klawisza aktywowania ekranu.
  • Ustawienie punktu ostrości na odległość hiperfokalną (Camera settings – Focus mode – Fixed focus). Bardzo, bardzo ważne ustawienie w przypadku fotografii ulicznej! Teoria mówi, że gdy ustawimy ostrość na punkt leżący w odległości hiperfokalnej, to głębia ostrości będzie maksymalna oraz będzie rozciągać się od połowy tej odległości do nieskończoności. Ustawienie praktycznie zapobiega zrobieniu zdjęcia z nietrafioną ostrością, nawet podczas fotografowania bez spoglądania na wyświetlacz!

Cóż, zawsze twierdziłem, że Vignette to genialny program! Dzięki opisanym ustawieniom możliwe jest sprawne posługiwanie się nim na ulicy. Smartfon jest zawsze gotowy do robienia zdjęć, a fotografowanie, przykładowo, podczas udawania, że prowadzi się rozmowę telefoniczną, to czysta przyjemność. Tak, to czysta przyjemność, kiedy nie jesteś w stanie wyzwolić przypadkowo własnym uchem migawki :).

A jakie Wy stosujecie aplikacje i ustawienia, gdy fotografujecie na ulicy?

2013-09-26: Przykładowe zdjęcia, przy robieniu których wykorzystałem przedstawione ustawienia można zobaczyć tutaj.

komentarze 2 dla "Vignette i fotografia uliczna"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge